Добре дошли в страната на Българското Соколарство, където традициите имат значение! 

Добре дошли в домът на Соколарството 

Добре дошли в домът на Българското Соколарство.

Ние сме Българската Соколарска Асоциация или по-известни като Българска асоциация за запазване на грабливите птици (БАЗГП). От близо вече 20 години сме част от голямото соколарско семейство на Международната асоциация по соколарство и опазване на грабливиге птици - IAF. В него стотици народи от целия свят споделят своя древен и уникален начин на партньорство между птица и човек. Ние българите сме един то първоизточниците му. 

Нека бъдем ваш скромен домакин и ви разведем из този див, необятен и така прекрасен свят на летящите хищници. Тук при нас, из редовете на тази страница ще научите много и различни неща за нашите любими пернати приятели и компаньони. Ще се докоснете до историята, ще прочетете интересни редове за станали и небивали истории, които преплитат в себе си животът и любовта на своите автори. Освен това ще имате възможност да зададете своите разнообразни въпроси. При нас ще научите за истинските неща в тези хилядолетни занимания, които, оказва се и до днес, не са променили своя ход и все така се ползват с успех от вещите в занаята. Да, това древно ловно изкуство е било считано за един от най-деликатните и специфични занаяти, популярен колкото футболът днес.
Надяваме се тук, по страниците на този сайт да усетите онези емоции и любов, които десетилетия наред таим към вечните хищници - онези непрестанно борещи се за оцеляване, сурови и мълчаливи самотници, които смеем да наречем приятели. Това са нашите любими пернати ловни събратя. 

Още веднъж - Добре дошли!

first.196534
 
Защо хищна птица?

За да достигнем до отговора на този въпрос, може би първо трябва да сме си задали правилно въпроса. Защо именно хищна птица, а не хамстер, папагал, змия, паяк, котка, куче, кон или друго? 

Обикновено изборът на хищна птица се предхожда от доста време за размисли, разговори със семейството, консултации с различни специалисти, които не само могат да споделят своя опит в грижите за една хищна птица, но и да помогнат със съвети за изграждането, обслужването и поддържането на подходящо съоръжение, в което ще се помещава нашият пернат другар. И с това не се свършва работата по посрещането на новия член на семейството. Нужна е трезва преценка, за да се стигне до окончателният отговор, без значение какъв ще бъде той. Малко математика и желание за частична промяна също ще влязат в употреба. 

first.196534
Когато сме готови със своето решение

Обикновено след като сме преценили добре, обсъдили сме всички съществуващи (и несъществуващи) сценарии, взели сме предвид нуждите на хищната птица и нашите възможности, решили сме, че именно хищна птица искаме да вземем и сме готови да се посветим на ловът с такава, по естествен начин идва следващата сериозна стъпка в подготовката, нашата и на птицата. А именно, нейното настаняване. Това става доста време преди да дойде самата птица.

 
 

 

first.Lovnia

Настаняване - вид, предназначение и функции на съоръженията

Настаняването на хищната птица включва видът клетка (или т.нар. воалиера), в който птицата ще се помещава. Много често се ползва и навесът, под който стоят работните птици. Той е за тези животни, които ежедневно се облитат или ползват по някаква причина, което изисква честото влизане, излизане или каквото и да е друго подобно взаимодействие с тях, без да се налага усамотяване на птиците. Докато воалиерите са основно за размножаващи се птици. Разбира се, всичко опира до възможности, така че безопасни импровизации и комбинации също са възможни. 

 
 
first.transmitter bird
Екипировка и оборудване за птица и соколар - вид, предназначение

В живота на бъдещата соколарска птица голяма част заема както нейното настаняване, така и екипировката с която тя ще се облита, а също и екипировката на соколаря - нейният ловен партньор. Това включва най-задължителните и най-необходимите елементи, които помагат на ловния дует или трио по време на ловния излет. Една добра екипировка може да помогне по време на лова, докато една неподходяща - да го провали и дори да рискува живота на птицата. За това важна част от заниманията се обръща и на този момент от съвместните отношения.

 

 

 

Новини у нас и по света - Соколарство. 

 

 

Соколи ще чистят Париж

Както в. СЕГА споменава, Френската национална библиотека в Париж е намерила оригинално решение на проблема с чистотата, според АФП.

Там са решили да се справят със замърсяването от гълъбите и скорците с помощта на соколи.

От няколко години соколът се е завърнал в Париж, след като го бе напуснал през 40-те години.

 

 

Интервю с проф. Нино Нинов

Предлагаме Ви едно интервю с проф. Нино Нинов.

 

Проф. Нинов е ректор на Лесотехническия Университет, преподавател по Ловно стопанство от 1972 г. и ръководител на Катедра “Ловно стопанство”  към Лесотехническия университет, гр. София. Доктор на селскостопанските науки, председател на Съюза на ловците и риболовците в България от 1991 до 2000 г., експерт по оценка на ловни трофеи на CIC (Международен съвет за запазване на дивеча). Водил е курсове на национални експерти по оценка на ловни трофеи в Белгия, Чехия, Франция, Русия, Сърбия и Черна гора, Турция, Румъния, Португалия, Литва, Германия. Първи вицепрезидент на комисията „Изложби и трофеи“ към CIC.

 

 

С проф. Нинов разговарят Роберт Атанасов, сп. "Български Ловецъ", Павел Якимов - Председател и Албена Алексиева - ВО/PR на БАЗГП - Соколарската Асоциация.

 

Интервюто можете да видите на адрес: http://www.safaribulgaria.com

Прочети още...

БЪЛГАРСКО ПРИСЪСТВИЕ СРЕД АРАБСКИТЕ ПЯСЪЦИ

БАЗГП бе единственият представител на България по време на международната среща по соколарство в ОАЕ. Форумът се състоя от 13 до 21 септември 2004 година в Абу Даби и бе проведен под егидата на принц Мохамед, син на държавния глава Шейх Саид Бин Султан Ал Нахаян. Домакин на срещата беше Соколарският клуб на емирите.

Прочети още...

Първа среща със "Закона"

СОКОЛАРСТВОТО

или

Защо ме набедиха за бракониер

 

Една преживяна одисея на Албена Алексиева

Здравейте уважаеми любители на хищните птици и природата!
Повод за следващите редове е една дълго чакана (почти на раздяла с идеята за осъществяване) среща между Българската асоциация за запазване на грабливите птици (БАЗГП) и представители на земеделското министерство. От 2004 година (08.11.), преди още да бъде приет по-предишният ЗЛОД, се опитвахме да осъществим този разговор, за да изложим идеята си за промяна на ловния закон и приемането на соколарството.
Като казах Соколарство – тази дума действа в “зелените” среди (а и не само там) почти като анатема и отключва неподозирани възможности за съюзяване на иначе незаинтересувани страни в железен тим – отпор срещу Лова със соколи. Но това е друга възможност за психологически анализ. Сега –  по темата на срещата. 2005 срещата се състоя.

Прочети още...

Разрешиха на два сокола да свият гнездо в Ню Йорк

Както в.Новинар споменава, американските власти разрешиха на два сокола да свият гнездо в Ню Йорк.
Двойката соколи, които бяха прогонени от фасадата на сграда в Ню Йорк, ще могат в края на краищата да се сдобият с постоянен дом благодарение на споразумение с обитателите на много луксозна сграда на Пето авеню.

Природозащитното дружество "Нешънъл Аудъбън сосайъти" е постигнало съгласие с управата и обитателите на сградата да бъдат възстановени металните шипове, поддържащи гнездото. Те бяха разрушени миналата седмица, за да попречат на Пал Мал и Лола да го построят отново. "Това е не само голяма победа за птичето семейство, но и за демократичния дух на Ню Йорк", коментира директорът на нюйоркския клон на природозащитната организация Дейвид Милър. Тази победа бе постигната благодарение на остри реакции в пресата и манифестации в града в защита на правото на двете птици да останат в своя дом, където живеят повече от 10 години.

 

 

 

Българско Соколарство

Над 30-годишен опит

Ние сме най-старата и единствена до момента Соколарска организация в България, която трайно и целенасочено от своето създаване до момента, а и за в бъдеще се занимава с проблемите на родното Соколарство.

Разпознаваеми още от 1999-та насам

Назад в недалечния ХХ-ти век, когато всичко беше по-различно ние и там имаме оставени следи.

Специалисти с теоритични и практически знания на ваше разположение

Сред нас са на лице хора, отдали своя живот и бъдеще на грабливите събратя - хора, които непрестанно работят и се развиват в отношенията с хищните властелини на небето. И тези хора са готови да споделят своя опит с вас.

100-ци успешни проекти и хиляди доволни сърца

Не спираме да носим усмивки, не спираме да носим радост и винаги го правим за вас.

Формулата за добро настроение се казва Българска Соколарска Асоциация

Защото при нас е ново, весело, забавно. Радостно, красиво и полезно.  

 
 
Българска Соколарска Асоциация
Обединител на чиста проба 24-каратови Соколари.
Добре дошли в Българската Соколарска Асоциация - Оригиналът!!!

 

Над 30-годишна любов из полетата на древното Соколарство

Единствената неправителствена соколарска организация у нас в защита на древният лов с птици.
Уникален поглед в дебрите на древните практики. Истински експерти. Неопетнена репутация.
Стремеж към съвършенство в опазването на природата.  
Изборът на всеки търсещ соколар.

Искаш да си соколар? - Връзка с нас

Нашите нови приятели

Тук можете да прочетете какво мислят нашите нови приятели след първата ни среща.

Някой би се учудил, когато погледне очевидните факти. А именно, че Соколарството в България все още, въпреки международния му статус, е забранено. При това би се учудил за наличието на такъв информативен панел, като този тук.

Сметнахме, че е нужно да покажем законите и в България, защото те показват именно необективната и незавидна съдба на Българското Соколарство – пренебрегвано, потъпквано, унижавано, тенденциозно забравяно.

Сметнахме, че Българското Соколарство и хората, които искат то да просъществува в по-добър климат и в не чак толкова враждебна среда, заслужават да видят възможностите за развитие на това, умишлено потулвано от някои, древно ловно изкуство.


...Да бъде Соколарство...!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЗАКОНИ В БЪЛГАРИЯ И РАЗСЪЖДЕНИЯ

БАЗГП е единствената у нас организация, която се занимава с проблемите на Соколарството и Лова със соколи. Именно като такава БАЗГП е готова да подкрепи и помогне с нужната информация и контакти евентуални бъдещи промени в ЗЛОД, ЗЗП, ЗБР и др., при интерес от страна на отговорните ведомства.


СОКОЛАРСТВОТО
или
ЗАЩО ТРЯБВА ДА БЪДЕ ПРОМЕНЕН ЗАКОНЪТ ЗА ЛОВА

Следващите редове са посветени на „прословутия” в соколарските среди член 65, т.12 от ЗЛОД, който се оказа „вечно абониран” за Закона заради нечии интереси. Бяхме свидетели на диспути, срещи с НПО и др. интервенции по повод законите за биоразнообразието и околната среда. Слушахме и четяхме за станалите промени, но сегашният ЗЛОД беше приет с незначителни промени набързо-набързо, без да бъдат допуснати (въпреки желанието си) организации имащи повече познания и информация по въпросите, касаещи техните интереси и лични права.

В т.12 от чл.65 на Закона за лова и опазване на дивеча (ЗЛОД) се забранява ловът с грабливи птици.
Соколарството е древно ловно изкуство, което може да бъде обяснено най-кратко като лов на дребен дивеч с помощта на обучена граблива птица в тяхната естествена среда.
На практика т.12 от чл.65 е мъртва законова разпоредба, тъй като след Освобождението в България не съществува соколарство. Под соколарство днешните еколози и природозащитници погрешно разбират бракониерство, докато в същото време самото бракониерство процъфтява дори при действието на сега съществуващата разпоредба. Отнемат се малки от гнездата им, а после се предлагат от спекуланти на незапознати и така се стимулира, т.нар. черен пазар. Неинформираността по тези и други въпроси провокира към спекулации, митнически и други нарушения. Унищожават се отделни индивиди и цели видове.

Със забраната за упражняване на соколарство чл.65, т.12 препятства на практика съхраняването и възстановяването в природата на грабливите птици. Не се познава ползата от соколарството както за запазване и увеличаване на популациите грабливи птици, така и за ограничаване на посегателствата от бракониери и колекционери. Не се ползват също ресурсите и готовността за съдействие от международни организации за съхраняване и увеличаване популациите на редки и застрашени видове. Една от ползите на регламентираното соколарство е, че наблюденията и охраната на гнезда могат да бъдат организирани и обезопасени от соколари-доброволци.

Чл. 65, т.12 не позволява използването на грабливите птици за различни стопански цели: в зоните на летища и писти за прогонване на вредни и плевелни птици като превенция срещу злополуки на въздухоплавателни средства от гражданската и военната авиация (особено в миграционните периоди); за безопасно регулиране на популациите от зайци и плевелни птици в райони на гробища, в пространства между къщи, в различни рафинерии и разсадници, рибарници, индустриални зони, къмпинги, бунища и т.н. Единствено при използването на соколи е възможно птиците да не се убиват, а по чисто биологичен, безопасен начин, да бъдат пропъдени.
Точка 12 от чл. 65 на ЗЛОД не дава възможност за разширяване обхвата на ловно-туристическите дейности. Любителите на природата и алтернативния природосъобразен начин на лов са лишени от право да удовлетворят свои интереси и спортни потребности. Не се оценяват възможностите, които регламентираният лов с грабливи птици създава за развитието на международния ловен туризъм в България, както и финансовите измерения на постъпленията в бюджета от този вид дейност (което, между впрочем, е едно сериозно бюджетно перо в другите страни).

С приемането на т.12 от чл. 65 е забравена същността на лова със соколи и други грабливи птици като ловно изкуство, развивано по българските земи от древността до късните години на Турското робство.
Промяната на т.12 от чл. 65 се налага и поради несъответствието и с европейското законодателство
Необходимо е националната правна уредба да се хармонизира с него в частта, регулираща соколарството и лова с обучени грабливи птици. Припомняме, че соколарството е определено като легитимна дейност от 129 страни, някои от които Холандия, Австрия, Белгия, Германия, Франция, Ирландия, Испания, Дания, Великобритания, Швеция, Гърция, Италия, Португалия, Чехия, Полша, Унгария и др.
В рамките на ЕС са изработени специфични  закони  за соколарите по повод вземането на грабливи птици от диво състояние. Дори няма ограничение за транспортирането на обучени птици в която и да е от страните на ЕС. Ето само няколко примера: през 1950 г. в Париж е подписана Международна Конвенция за опазване на птиците. В чл. 7 от документа се признава соколарството като законова дейност. В периода 1977 г. – 1979 г. ЕС приема редица документи, в които изрично се подчертава соколарството като приемлив начин на ловуване и легитимен древен спорт. През 1979 г. Съветът на Европа, в който членуват повече от 30 страни, приема Конвенция за опазване на европейската дива природа и естествени местообитания. Този международен акт е по-известен като “Бернска конвенция”. Документът признава соколарството като причина за улавяне и отглеждане на грабливи птици. Соколарството е прието и е под защита на тази конвенция и Директивата за защита на дивите птици на ЕО. В САЩ съществува Федерална защитна рамкова конвенция за обучение и лов с грабливи птици. Представители на страните, в които соколарството е държавно регламентирано, приемат през 1997 г., на Конференцията на участниците, Резолюция  конф. 10.20. за “редовно трансгранично преминаване на собствени живи животни”. В преамбюла на документа  изрично се подчертава, че могат да бъдат пренасяни законно животни за целите на соколарството.

БАЗГП настоява:

І. В краткосрочен план:
1. Да бъде променен чл. 65, т. 12 от Закона за лова и опазване на дивеча в Република България.
2. За обучение и лов да бъдат използвани птици, отгледани при изкуствени условия и вписани в регистър, както и маркирани със затворени пръстени.
3. Да бъдат разработени програми за мониторинг, охрана и пускане в природата, които да бъдат насочени към популациите на видовете, използвани за соколарство, техните местообитания и хранителна база.
4. Отговорните институции да разрешат само на една националната соколарска организация, а не на отделни физически лица, да улавя според годишна квота грабливи птици от природата, от видовете: голям ястреб, малък ястреб, черношипа ветрушка и обикновен мишелов.


ІІ. В дългосрочен план:
1. Да бъде регламентиран уловът и ползването на диви птици от разред Falconiformes въз основа на годишно определена квота, изразена в процент от годишния прираст на популациите. Ползването да се осъществява само след като числеността на популацията на даден вид за България е достигнала определена стойност и няма тенденция за намаляване.
2. Популяризиране на лова с обучени грабливи птици у нас и в чужбина и развитие на международния ловен туризъм в България.

В заключение,
Целта на БАЗГП с отпадане забраната за лов със соколи и други грабливи птици и с приемане на подзаконови актове (проекти на които асоциацията вече е изготвила) е:
а) популяризиране на древното ловно изкуство;
б)
възстановяване и съхраняване на грабливите птици чрез изкуствено развъждане и опазване на местообитанията им;
в) разширяване на видовете туристически и ловни услуги, вкл. гостуване на чуждестранни соколари;
г) съдействие на природозащитните органи и организации за научни и практически изследвания, мониторинг на популациите, предотвратяване на бедствени интервенции от плевелни птици, както и на незаконните посегателства;
д) обучение и привличане на младото поколение към алтернативна природосъобразна спортна дейност.

 

Не бива да се пренебрегва фактът, че възраждането на лова с обучени грабливи птици ще обогати българската ловна култура. Българските ловци не бива да бъдат лишавани от правото да практикуват един толкова красив и емоционален начин на лов, на който са се радвали техните предци и на който в наше време се радват ловците в 95% от всички европейски страни.
БАЗГП призовава за възстановяване на лова с обучени грабливи птици в България. Само по този начин може да се гарантира контрол върху популациите на видовете, използвани в соколарството.

 

Като член на IAF БАЗГП е запозната с принципите на съвременното соколарство, както и с правното му регламентиране в Европейските страни, където то е най-развито.

Публикуването на тази част беше провокирано както от факта, че любителите на този великолепен спорт са лишени от възможността да го упражняват, така и от болката ни, че “компетентните” органи не желаят да разсъждават компетентно и, отхвърляйки протегнатата от нас ръка за среща, както и не отговаряйки на нито едно от 17-те (!!!) писма на президента на IAF Патрик Морел и над 30-те писма от международни институции и лица, приеха Закона без така необходимите промени. Дано, прочитайки статиите ни, тези хора разберат най-сетне ползата от това, което други отдавна са открили и прилагат, а именно, че без соколарство само и единствено губим. Губи природата, губят хората.

 

ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Няма морален недостатък в упражняването на лов със соколи. Забраната на този вид лов би била оценена като морално ощетяване на човека. Не е убедителен и аргументът, че ловът със соколи не е природосъобразен. Етологичните изследвания сочат, че грабливите птици имат възможност да запазят естественото си поведение дори при известен контрол. Благодарение на познанията и действията на много соколари, бяха съживени много популации грабливи птици. Познанията и подготовката на соколарите са основни предпоставки за възстановяването на нуждаещите се диви грабливи птици. Предимствата за човека и природата да се упражнява лов със соколи са много. Въпросът е дали няма да бъде късно, когато все пак се проумее необходимостта от такава помощ.