Добре дошли в страната на Българското Соколарство, където традициите имат значение! 

Добре дошли в домът на Соколарството 

Добре дошли в домът на Българското Соколарство.

Ние сме Българската Соколарска Асоциация или по-известни като Българска асоциация за запазване на грабливите птици (БАЗГП). От близо вече 20 години сме част от голямото соколарско семейство на Международната асоциация по соколарство и опазване на грабливиге птици - IAF. В него стотици народи от целия свят споделят своя древен и уникален начин на партньорство между птица и човек. Ние българите сме един то първоизточниците му. 

Нека бъдем ваш скромен домакин и ви разведем из този див, необятен и така прекрасен свят на летящите хищници. Тук при нас, из редовете на тази страница ще научите много и различни неща за нашите любими пернати приятели и компаньони. Ще се докоснете до историята, ще прочетете интересни редове за станали и небивали истории, които преплитат в себе си животът и любовта на своите автори. Освен това ще имате възможност да зададете своите разнообразни въпроси. При нас ще научите за истинските неща в тези хилядолетни занимания, които, оказва се и до днес, не са променили своя ход и все така се ползват с успех от вещите в занаята. Да, това древно ловно изкуство е било считано за един от най-деликатните и специфични занаяти, популярен колкото футболът днес.
Надяваме се тук, по страниците на този сайт да усетите онези емоции и любов, които десетилетия наред таим към вечните хищници - онези непрестанно борещи се за оцеляване, сурови и мълчаливи самотници, които смеем да наречем приятели. Това са нашите любими пернати ловни събратя. 

Още веднъж - Добре дошли!

first.196534
 
Защо хищна птица?

За да достигнем до отговора на този въпрос, може би първо трябва да сме си задали правилно въпроса. Защо именно хищна птица, а не хамстер, папагал, змия, паяк, котка, куче, кон или друго? 

Обикновено изборът на хищна птица се предхожда от доста време за размисли, разговори със семейството, консултации с различни специалисти, които не само могат да споделят своя опит в грижите за една хищна птица, но и да помогнат със съвети за изграждането, обслужването и поддържането на подходящо съоръжение, в което ще се помещава нашият пернат другар. И с това не се свършва работата по посрещането на новия член на семейството. Нужна е трезва преценка, за да се стигне до окончателният отговор, без значение какъв ще бъде той. Малко математика и желание за частична промяна също ще влязат в употреба. 

first.196534
Когато сме готови със своето решение

Обикновено след като сме преценили добре, обсъдили сме всички съществуващи (и несъществуващи) сценарии, взели сме предвид нуждите на хищната птица и нашите възможности, решили сме, че именно хищна птица искаме да вземем и сме готови да се посветим на ловът с такава, по естествен начин идва следващата сериозна стъпка в подготовката, нашата и на птицата. А именно, нейното настаняване. Това става доста време преди да дойде самата птица.

 
 

 

first.Lovnia

Настаняване - вид, предназначение и функции на съоръженията

Настаняването на хищната птица включва видът клетка (или т.нар. воалиера), в който птицата ще се помещава. Много често се ползва и навесът, под който стоят работните птици. Той е за тези животни, които ежедневно се облитат или ползват по някаква причина, което изисква честото влизане, излизане или каквото и да е друго подобно взаимодействие с тях, без да се налага усамотяване на птиците. Докато воалиерите са основно за размножаващи се птици. Разбира се, всичко опира до възможности, така че безопасни импровизации и комбинации също са възможни. 

 
 
first.transmitter bird
Екипировка и оборудване за птица и соколар - вид, предназначение

В живота на бъдещата соколарска птица голяма част заема както нейното настаняване, така и екипировката с която тя ще се облита, а също и екипировката на соколаря - нейният ловен партньор. Това включва най-задължителните и най-необходимите елементи, които помагат на ловния дует или трио по време на ловния излет. Една добра екипировка може да помогне по време на лова, докато една неподходяща - да го провали и дори да рискува живота на птицата. За това важна част от заниманията се обръща и на този момент от съвместните отношения.

 

 

 

Новини у нас и по света - Соколарство. 

 

 

Соколи ще чистят Париж

Както в. СЕГА споменава, Френската национална библиотека в Париж е намерила оригинално решение на проблема с чистотата, според АФП.

Там са решили да се справят със замърсяването от гълъбите и скорците с помощта на соколи.

От няколко години соколът се е завърнал в Париж, след като го бе напуснал през 40-те години.

 

 

Интервю с проф. Нино Нинов

Предлагаме Ви едно интервю с проф. Нино Нинов.

 

Проф. Нинов е ректор на Лесотехническия Университет, преподавател по Ловно стопанство от 1972 г. и ръководител на Катедра “Ловно стопанство”  към Лесотехническия университет, гр. София. Доктор на селскостопанските науки, председател на Съюза на ловците и риболовците в България от 1991 до 2000 г., експерт по оценка на ловни трофеи на CIC (Международен съвет за запазване на дивеча). Водил е курсове на национални експерти по оценка на ловни трофеи в Белгия, Чехия, Франция, Русия, Сърбия и Черна гора, Турция, Румъния, Португалия, Литва, Германия. Първи вицепрезидент на комисията „Изложби и трофеи“ към CIC.

 

 

С проф. Нинов разговарят Роберт Атанасов, сп. "Български Ловецъ", Павел Якимов - Председател и Албена Алексиева - ВО/PR на БАЗГП - Соколарската Асоциация.

 

Интервюто можете да видите на адрес: http://www.safaribulgaria.com

Прочети още...

БЪЛГАРСКО ПРИСЪСТВИЕ СРЕД АРАБСКИТЕ ПЯСЪЦИ

БАЗГП бе единственият представител на България по време на международната среща по соколарство в ОАЕ. Форумът се състоя от 13 до 21 септември 2004 година в Абу Даби и бе проведен под егидата на принц Мохамед, син на държавния глава Шейх Саид Бин Султан Ал Нахаян. Домакин на срещата беше Соколарският клуб на емирите.

Прочети още...

Първа среща със "Закона"

СОКОЛАРСТВОТО

или

Защо ме набедиха за бракониер

 

Една преживяна одисея на Албена Алексиева

Здравейте уважаеми любители на хищните птици и природата!
Повод за следващите редове е една дълго чакана (почти на раздяла с идеята за осъществяване) среща между Българската асоциация за запазване на грабливите птици (БАЗГП) и представители на земеделското министерство. От 2004 година (08.11.), преди още да бъде приет по-предишният ЗЛОД, се опитвахме да осъществим този разговор, за да изложим идеята си за промяна на ловния закон и приемането на соколарството.
Като казах Соколарство – тази дума действа в “зелените” среди (а и не само там) почти като анатема и отключва неподозирани възможности за съюзяване на иначе незаинтересувани страни в железен тим – отпор срещу Лова със соколи. Но това е друга възможност за психологически анализ. Сега –  по темата на срещата. 2005 срещата се състоя.

Прочети още...

Разрешиха на два сокола да свият гнездо в Ню Йорк

Както в.Новинар споменава, американските власти разрешиха на два сокола да свият гнездо в Ню Йорк.
Двойката соколи, които бяха прогонени от фасадата на сграда в Ню Йорк, ще могат в края на краищата да се сдобият с постоянен дом благодарение на споразумение с обитателите на много луксозна сграда на Пето авеню.

Природозащитното дружество "Нешънъл Аудъбън сосайъти" е постигнало съгласие с управата и обитателите на сградата да бъдат възстановени металните шипове, поддържащи гнездото. Те бяха разрушени миналата седмица, за да попречат на Пал Мал и Лола да го построят отново. "Това е не само голяма победа за птичето семейство, но и за демократичния дух на Ню Йорк", коментира директорът на нюйоркския клон на природозащитната организация Дейвид Милър. Тази победа бе постигната благодарение на остри реакции в пресата и манифестации в града в защита на правото на двете птици да останат в своя дом, където живеят повече от 10 години.

 

 

 

Българско Соколарство

Над 30-годишен опит

Ние сме най-старата и единствена до момента Соколарска организация в България, която трайно и целенасочено от своето създаване до момента, а и за в бъдеще се занимава с проблемите на родното Соколарство.

Разпознаваеми още от 1999-та насам

Назад в недалечния ХХ-ти век, когато всичко беше по-различно ние и там имаме оставени следи.

Специалисти с теоритични и практически знания на ваше разположение

Сред нас са на лице хора, отдали своя живот и бъдеще на грабливите събратя - хора, които непрестанно работят и се развиват в отношенията с хищните властелини на небето. И тези хора са готови да споделят своя опит с вас.

100-ци успешни проекти и хиляди доволни сърца

Не спираме да носим усмивки, не спираме да носим радост и винаги го правим за вас.

Формулата за добро настроение се казва Българска Соколарска Асоциация

Защото при нас е ново, весело, забавно. Радостно, красиво и полезно.  

 
 
Българска Соколарска Асоциация
Обединител на чиста проба 24-каратови Соколари.
Добре дошли в Българската Соколарска Асоциация - Оригиналът!!!

 

Над 30-годишна любов из полетата на древното Соколарство

Единствената неправителствена соколарска организация у нас в защита на древният лов с птици.
Уникален поглед в дебрите на древните практики. Истински експерти. Неопетнена репутация.
Стремеж към съвършенство в опазването на природата.  
Изборът на всеки търсещ соколар.

Искаш да си соколар? - Връзка с нас

Нашите нови приятели

Тук можете да прочетете какво мислят нашите нови приятели след първата ни среща.

 

МЕЖДУНАРОДНИ ОРГАНИЗАЦИИ ПРИЗНАВАЩИ СОКОЛАРСТВОТО

 

Днес Соколарството е добре познато и легитимно в природозащитното и ловното законодателства на повечето страни в Европа и света. Държавите, в които то се практикува, използват специална законова уредба за регулиране на този лов и предотвратяване на бракониерството.
Успоредно с това съществуват и се изпълняват програми за възстановяване и пускане в природата на редица защитени или почти изчезнали видове хищни птици, като напр. соколът-скитник, калифорнийският кондор, мавританският керкенез, прерийният сокол и мн. др. В света няма програма за възстанвяване на хищни птици, без тя да е изпълнявана или взаимствана от Соколарите и техните единствено работещи методи. Изкуственото размножаване в контролирани условия, качественото лечение и правилното възстановяване в природата са само малка част от приноса на соколарите по света.

Обединявайки желанието си за повсеместно добруване на хищните птици, през 1968 година е създадена Международната асоциация за соколарство и запазване на грабливите птици (International Association for Falconry and Conservation of Birds of Prey – IAF). В нея членуват близо 50 страни, сред които и България единствено в лицето на БАЗГП.
IAF е приета за член на Световния съюз за защита на природата (IUCN), в който са и организации като Birdlife International, WWF и др.

 

С резолюция от 09.09.1977 година соколарството е легитимно признато от Постоянния комитет на Конвенцията за запазване на европейската дива природа и естествени местообитания (The convention of the conservation of European Wildlife and Nature habitats), позната още като Бернска конвенция.

Международният Съвет за Лова и защита на дивата природа (The International Council for Game and wildlife conservation – CIC) признава соколарството и го определя като „най-природосъобразен начин на лов”.

 

Конвенцията за международна търговия със застрашени видове на дивата флора и фауна - CITES в своя резолюция от 20.10.1997 год. също посочва соколарството като легитимна дейност.

Документ на Органа на съвета на Европа (Economical and Social Committee) от 25.05.1997 год. посочва: „Соколарството е легитимен и древен спорт, на който трябва да бъдат предоставени условия за съществуване”.

 

Според Европейската Комисия соколарството е „благоразумно използване”.

 

Днес практикуването на Соколарството е регламентирано в ловното и природозащитно законодателства на редица страни по света, сред които: Великобритания(!), Ирландия(!), Австрия(!), Германия(!), Швейцария(!), Белгия(!), Франция(!), Италия(!), Испания(!), Португалия(!), Холандия(!), Швеция(!), Дания(!), Исландия, Чехия(!), Словакия(!), Полша(!), Унгария(!), Словения(!), Хърватия(!), Македония(!), Русия(!), Сърбия и Черна Гора(!), Естония(!), Литва(!), Украйна(!), Казахстан(!), Таджикистан, Туркменистан(!), Узбекистан, Киргизия, Грузия(!), Монголия, Китай, Япония(!), Индия(!), Индонезия(!), Филипини(!), Пакистан, Гърция, Турция(!), Ирак, Кувейт, Сирия, Саудитска Арабия, ОАЕ(!), Египет, Либия(!), Тунис(!), Алжир, Мароко(!), Мавритания, ЮАР(!), Зимбабве(!), Мексико(!), Ел Салвадор(!), Перу(!), Салвадор, Бразилия(!), Аржентина(!), Австралия, Нова Зеландия(!), САЩ(!), Канада(!) и мн. др. (отбелязаните с „!” са членове на IAF - Международната асоциация за соколарство и запазване на грабливите птици).

 

От написаното по-горе е видно, че Соколарството е легитимен вид дейност и в повечето страни от Източна Европа: Чехия, Словакия, Полша, Унгария, Словения, Хърватия, Литва и др.

 

Ще Ви предоставим една нищожна частица от чуждото законодателство спрямо Соколарството

 

Англия
Соколарството в Англия е уредено от Wildlife and Countryside, с документ от 1981 година. В него е упоменат т.нар. “Списък 4”, който се отнася до грабливи птици, нуждаещи се от повече контрол и защита, като: Големият ястреб, Соколът скитник, Малкият сокол, Северният сокол, Скалният орел и др.

 

Германия
Ловният закон Bundesjagdgesetz урежда специалните въпроси за соколарството и в § 15 го нарича „лов със соколи” („Greifen” – лов с ястребови/accipitridae). Федералният закон
Rahmengesetzgebungskompetenz съдържа общ член (Чл. 75, №3 Grundgesetz), равносилен на закон. Във всички провинции соколарството е законно. С решение от 1980 година на германския конституционен съд соколарството е прието за законен вид лов и основно лично право на практикуващите го. Поради специалния характер на лова, соколарят не е задължен да обръща внимание на целия ловен закон.
Друг важен документ за соколарството е Bundesartenschutzverordnung, свързан с микрочиповете като метод за маркиране на птици. Законът не позволява поставянето на предавател или микрочип в мускула на грабливи птици, тъй като методът не е безопасен – причинява много проблеми за здравето и кондицията на птицата. Освен тази страна на проблема, много поставени чипове се губят и на практика се получава така, сякаш соколарят притежава незаконна птица.

 

Австрия
Соколарството е прието както на федерално, така и на щатско ниво. На щатско ниво то е регулирано в ловните закони Bundesrecht или Landesrecht.
В последната част на закона Salzburger Jagdgesetz, в §1, т. 3 се казва, че ловът е част от земеделието и лесовъдството и че соколарството е спорт, практикуван на открито.

 

 Франция
От 15 септември 1954 г. соколарството е признато за ловно изкуство в Code Rural, изрично регламентиращо позволените ловни изкуства: „chasse a tir, a courre et au vol”– стрелба, лов с кучета и лов със соколи. Властите подкрепят и се доверяват на соколарите за грижата към дивеча на тяхната територия.

Целогодишно се контролират плевелните птици със соколарски такива. През май и юни се допуска контрол и чрез отстрел и специално позволени системи за улавяне.
Издадени са редица министерски заповеди в полза на соколарството:

Министерска заповед от 17 април 1981 г., изрично упоменава и защитава в списък всички птици, в т.ч. и семейство Соколови (Falconiformes) и е допълнена от Министерска заповед от 31 януари 1984 г., която позволява, при строги мерки, от диво състояние да бъдат вземани за соколарски цели само млади птици от видовете Голям и Малък ястреб;
Министерска заповед от 30 юли 1981, изменена на 14 март 1986, визира отглеждането, транспорта и използването на хищни птици за соколарски цели, както и изрично упоменава периода на откриване и закриване на ловния сезон за соколарството и този за лов с огнестрелно оръжие;
Заповед от 30 септември 1988 г. позволява контрол на някои определени видове (сем. Вранови) по време и извън законния ловен период  чрез използване на соколарски птици за тази цел.
Най-важната заповед за соколарството е Министерската заповед от 30 юли 1981 г., променена на 31 януари 1984 г. Тя позволява в т.2 практикуването на соколарство. С разрешение на екоминистъра и след консултация с постоянния комитет на Националния Съвет за запазване на природата (CNPN), се улавят от диво състояние млади екземпляри от видовете Малък и Голям ястреб. В т.6 от заповедта се позволява практикуването на соколарство през ловния сезон. Разрешава се и тренирането на птици от края на закрития ловен сезон до 30 април, като тренировките се правят без куче и с животни, класифицирани като „вредни” в дадения департамент. Позволява се тренирането на хищници от 1 юли до откриването на ловния сезон, при условие, че тези тренировки се правят със собствен маркиран дивеч или с видове, класифицирани като „вредни”. Това означава, че може да се ловува с  птиците 10 месеца в годината – от 1 юли до 30 април.


(В същия дух е разрешено в Южна Африка да се ловува с грабливи птици през цялата година, даже след ловния сезон. Допуска се по един улов на ден, само за да се нахрани птицата, както го прави в природата. На соколарите не се позволява да вземат останалата част от дивеча, след като птицата се е нахранила).

 

 

 

 

Белгия
Законът за защита на животинския свят от 14.08.1986г. и направените по-късно промени в него не съдържат клаузи за отглеждането на грабливи птици за соколарство и не влияят на соколарството. По време на парламентарната работа по измененията на закона, белгийският министър е заявил: „Не поставям под въпрос хобито на соколарите. Това е от компетенцията на районните управи. Тренирането на соколи не се влияе от този закон.”

Районните управи регламентират соколарството, както и видовете, които живеят в естествена среда в двата основни района – Фламандски и Валонски.

Във Фламандския район Законът за защита на птиците определя соколарските птици като начин за контрол на вредните птици. Законът фиксира откриването и закриването на ловния сезон за соколарството.
Според нормативен документ грабливите птици, развъдени в неволя, може да се отглеждат, ако са опръстенени със затворени пръстени и регистрирани. Тази информация се съхранява от одобрена частна, независима организация.
Кралски указ от 09.09.1981г., изменен на 04.01.1987г, упоменава разрешените за лов птици за целите на соколарството: скорци, врабчета, чайки, гларуси, гарвани гробари, врани, сойки и свраки.
Министерският закон за соколарството от 25 Март 1985г. е в сила над 10 години във Валонския район. Този документ удовлетвори всички партии и е добър пример за балансирано законодателство. Правителството на Валонския район разработва нови закони за защита на птиците.
В района соколарите имат специални дати за откриване и закриване на ловния сезон. Законът на район Валон от 17.05.2001г. визира датите на откриване и закриване на ловния сезон за периода от 1 юли 2001 до 30 юни 2006 г. В V-та глава, Соколарство, чл. 27 упоменава, че: „Ловът със Соколи на всички видове дивеч, защитени от този Закон, е позволен от 01.09 до 31.01, както лов със Соколи на гривяк, заек, лисица и дива котка е позволен от 15.08. до 28.02.”. Соколарите имат по-дълги ловни периоди, отколкото ловците с пушки. Ловците са поддръжници на соколарството. Белгийските орнитолози също приемат соколарството, а в някои случаи те дори си сътрудничат със соколарите. Политическите партии също не показват негативно отношение към соколарството, дори в Зелената Партия има трима соколари, членове на работна група в Екологичната партия.

 

Унгария
Соколарството е регулирано в Закона за лова и Закона за опазване на природата. Две са институциите, които отговарят за соколарството: Аграрното Министерство (Ловният департамент) и Министерството за защита на околната среда (Департамент за запазване на природата).
Аграрното министерство контролира ловната част на соколарството. В наредбата за лова е написано, че соколарството е традиционен ловен метод и наследство на унгарския  народ, както и част от унгарската ловна култура. В наредбата е записано какъв вид дивеч, как и кога може да се ловува със соколи. Клубът има много добри връзки с лидерите на ловците, които разбират, че соколарството е много интересна и атрактивна за публиката дейност и е най-добрият начин да се пропагандира ловът.
Министерството за защита на околната среда е убедено, че соколарството не вреди на грабливите птици и соколарите знаят как да развъждат, отглеждат и ловуват с птиците, както и да ги поддържат в добра кондиция. Знанията на соколарите са изключително ценни и природозащитниците често се нуждаят от тяхната помощ за различни програми по възстановяване и пускане в природата на грабливи птици. Соколарите, естествено, са и природозащитници.

 

 

Туркменистан
Мюсюлманското право, шариат, регламентира строго правилата за лов с хищни птици. Всеки туркменски соколар, преминавайки школа за млад соколар в клуба, получава разрешение от Министерството на природата на Туркменистан за притежание и отглеждане на граблива птица. През 1995 година беше прието становище „За лова”, в което параграф 8 споменава за лова със соколи на територията на страната от гражданите на Туркменистан и чуждестранни лица. Соколарският клуб строго контролира вземането на соколи от гнезда за използването им в лова.

 


След това предостатъчно изброяване си идва на мястото въпросът ЗАЩО СЕ ЗАБРАНЯВА ЛОВЪТ СЪС СОКОЛИ У НАС?
Дали защото с отварянето на една такава ловна ниша определени хора и кръгове биха загубили доста сериозни средства от черна търговия (защото една от целите на соколарството е ефективното ограничаване на бракониерството)? Но, когато погледнем цените на птиците и множеството изисквания за това, този вариант отпада от само себе си.
Дали, тогава пък, защото някои еколози и учени биха загубили влиянието си, ако приемат нещо, което преди това яростно са отричали, поради незнание и необяснимо неприемане на фактите, или защото просто е по-удобно да си част от стадното мислене за нещо, което не разбираш, вместо да се опиташ да го проучиш и да имаш собствена позиция (относно „позицията” тук визирам както еколози, така и парламентаристи, чиито интереси към соколарството се задушават от голямата партийна група и поради собственото им нежелание за действие).

...Разбира се, това не са обвинения, а само разсъждения на глас върху въпроса „ЗАЩО?”.

 

Имайки предвид изложеното дотук, можем да заключим за необходимостта от регламентирано практикуване на соколарството в България и унифициране на българския закон с европейските критерии и норми. БАЗГП счита, че промяната на Закона за лова и опазване на дивеча в частта му, забраняваща този вид дейност, ще има единствено и само положителен ефект за страната ни – както в природозащитно, така и в икономическо отношение. Добра основа за промяна на законовата рамка е разглеждането на регламента за соколарство в страните от Европейския съюз: право на лов по силата на Закона за лова; право на улов, обучение и лов с грабливи птици; маркиране на птиците, използвани от соколари; контрол на дейността.