Добре дошли в страната на Българското Соколарство, където традициите имат значение! 

Добре дошли в домът на Соколарството 

Добре дошли в домът на Българското Соколарство.

Ние сме Българската Соколарска Асоциация или по-известни като Българска асоциация за запазване на грабливите птици (БАЗГП). От близо вече 20 години сме част от голямото соколарско семейство на Международната асоциация по соколарство и опазване на грабливиге птици - IAF. В него стотици народи от целия свят споделят своя древен и уникален начин на партньорство между птица и човек. Ние българите сме един то първоизточниците му. 

Нека бъдем ваш скромен домакин и ви разведем из този див, необятен и така прекрасен свят на летящите хищници. Тук при нас, из редовете на тази страница ще научите много и различни неща за нашите любими пернати приятели и компаньони. Ще се докоснете до историята, ще прочетете интересни редове за станали и небивали истории, които преплитат в себе си животът и любовта на своите автори. Освен това ще имате възможност да зададете своите разнообразни въпроси. При нас ще научите за истинските неща в тези хилядолетни занимания, които, оказва се и до днес, не са променили своя ход и все така се ползват с успех от вещите в занаята. Да, това древно ловно изкуство е било считано за един от най-деликатните и специфични занаяти, популярен колкото футболът днес.
Надяваме се тук, по страниците на този сайт да усетите онези емоции и любов, които десетилетия наред таим към вечните хищници - онези непрестанно борещи се за оцеляване, сурови и мълчаливи самотници, които смеем да наречем приятели. Това са нашите любими пернати ловни събратя. 

Още веднъж - Добре дошли!

first.196534
 
Защо хищна птица?

За да достигнем до отговора на този въпрос, може би първо трябва да сме си задали правилно въпроса. Защо именно хищна птица, а не хамстер, папагал, змия, паяк, котка, куче, кон или друго? 

Обикновено изборът на хищна птица се предхожда от доста време за размисли, разговори със семейството, консултации с различни специалисти, които не само могат да споделят своя опит в грижите за една хищна птица, но и да помогнат със съвети за изграждането, обслужването и поддържането на подходящо съоръжение, в което ще се помещава нашият пернат другар. И с това не се свършва работата по посрещането на новия член на семейството. Нужна е трезва преценка, за да се стигне до окончателният отговор, без значение какъв ще бъде той. Малко математика и желание за частична промяна също ще влязат в употреба. 

first.196534
Когато сме готови със своето решение

Обикновено след като сме преценили добре, обсъдили сме всички съществуващи (и несъществуващи) сценарии, взели сме предвид нуждите на хищната птица и нашите възможности, решили сме, че именно хищна птица искаме да вземем и сме готови да се посветим на ловът с такава, по естествен начин идва следващата сериозна стъпка в подготовката, нашата и на птицата. А именно, нейното настаняване. Това става доста време преди да дойде самата птица.

 
 

 

first.Lovnia

Настаняване - вид, предназначение и функции на съоръженията

Настаняването на хищната птица включва видът клетка (или т.нар. воалиера), в който птицата ще се помещава. Много често се ползва и навесът, под който стоят работните птици. Той е за тези животни, които ежедневно се облитат или ползват по някаква причина, което изисква честото влизане, излизане или каквото и да е друго подобно взаимодействие с тях, без да се налага усамотяване на птиците. Докато воалиерите са основно за размножаващи се птици. Разбира се, всичко опира до възможности, така че безопасни импровизации и комбинации също са възможни. 

 
 
first.transmitter bird
Екипировка и оборудване за птица и соколар - вид, предназначение

В живота на бъдещата соколарска птица голяма част заема както нейното настаняване, така и екипировката с която тя ще се облита, а също и екипировката на соколаря - нейният ловен партньор. Това включва най-задължителните и най-необходимите елементи, които помагат на ловния дует или трио по време на ловния излет. Една добра екипировка може да помогне по време на лова, докато една неподходяща - да го провали и дори да рискува живота на птицата. За това важна част от заниманията се обръща и на този момент от съвместните отношения.

 

 

 

Новини у нас и по света - Соколарство. 

 

 

Соколи ще чистят Париж

Както в. СЕГА споменава, Френската национална библиотека в Париж е намерила оригинално решение на проблема с чистотата, според АФП.

Там са решили да се справят със замърсяването от гълъбите и скорците с помощта на соколи.

От няколко години соколът се е завърнал в Париж, след като го бе напуснал през 40-те години.

 

 

Интервю с проф. Нино Нинов

Предлагаме Ви едно интервю с проф. Нино Нинов.

 

Проф. Нинов е ректор на Лесотехническия Университет, преподавател по Ловно стопанство от 1972 г. и ръководител на Катедра “Ловно стопанство”  към Лесотехническия университет, гр. София. Доктор на селскостопанските науки, председател на Съюза на ловците и риболовците в България от 1991 до 2000 г., експерт по оценка на ловни трофеи на CIC (Международен съвет за запазване на дивеча). Водил е курсове на национални експерти по оценка на ловни трофеи в Белгия, Чехия, Франция, Русия, Сърбия и Черна гора, Турция, Румъния, Португалия, Литва, Германия. Първи вицепрезидент на комисията „Изложби и трофеи“ към CIC.

 

 

С проф. Нинов разговарят Роберт Атанасов, сп. "Български Ловецъ", Павел Якимов - Председател и Албена Алексиева - ВО/PR на БАЗГП - Соколарската Асоциация.

 

Интервюто можете да видите на адрес: http://www.safaribulgaria.com

Прочети още...

БЪЛГАРСКО ПРИСЪСТВИЕ СРЕД АРАБСКИТЕ ПЯСЪЦИ

БАЗГП бе единственият представител на България по време на международната среща по соколарство в ОАЕ. Форумът се състоя от 13 до 21 септември 2004 година в Абу Даби и бе проведен под егидата на принц Мохамед, син на държавния глава Шейх Саид Бин Султан Ал Нахаян. Домакин на срещата беше Соколарският клуб на емирите.

Прочети още...

Първа среща със "Закона"

СОКОЛАРСТВОТО

или

Защо ме набедиха за бракониер

 

Една преживяна одисея на Албена Алексиева

Здравейте уважаеми любители на хищните птици и природата!
Повод за следващите редове е една дълго чакана (почти на раздяла с идеята за осъществяване) среща между Българската асоциация за запазване на грабливите птици (БАЗГП) и представители на земеделското министерство. От 2004 година (08.11.), преди още да бъде приет по-предишният ЗЛОД, се опитвахме да осъществим този разговор, за да изложим идеята си за промяна на ловния закон и приемането на соколарството.
Като казах Соколарство – тази дума действа в “зелените” среди (а и не само там) почти като анатема и отключва неподозирани възможности за съюзяване на иначе незаинтересувани страни в железен тим – отпор срещу Лова със соколи. Но това е друга възможност за психологически анализ. Сега –  по темата на срещата. 2005 срещата се състоя.

Прочети още...

Разрешиха на два сокола да свият гнездо в Ню Йорк

Както в.Новинар споменава, американските власти разрешиха на два сокола да свият гнездо в Ню Йорк.
Двойката соколи, които бяха прогонени от фасадата на сграда в Ню Йорк, ще могат в края на краищата да се сдобият с постоянен дом благодарение на споразумение с обитателите на много луксозна сграда на Пето авеню.

Природозащитното дружество "Нешънъл Аудъбън сосайъти" е постигнало съгласие с управата и обитателите на сградата да бъдат възстановени металните шипове, поддържащи гнездото. Те бяха разрушени миналата седмица, за да попречат на Пал Мал и Лола да го построят отново. "Това е не само голяма победа за птичето семейство, но и за демократичния дух на Ню Йорк", коментира директорът на нюйоркския клон на природозащитната организация Дейвид Милър. Тази победа бе постигната благодарение на остри реакции в пресата и манифестации в града в защита на правото на двете птици да останат в своя дом, където живеят повече от 10 години.

 

 

 

Българско Соколарство

Над 30-годишен опит

Ние сме най-старата и единствена до момента Соколарска организация в България, която трайно и целенасочено от своето създаване до момента, а и за в бъдеще се занимава с проблемите на родното Соколарство.

Разпознаваеми още от 1999-та насам

Назад в недалечния ХХ-ти век, когато всичко беше по-различно ние и там имаме оставени следи.

Специалисти с теоритични и практически знания на ваше разположение

Сред нас са на лице хора, отдали своя живот и бъдеще на грабливите събратя - хора, които непрестанно работят и се развиват в отношенията с хищните властелини на небето. И тези хора са готови да споделят своя опит с вас.

100-ци успешни проекти и хиляди доволни сърца

Не спираме да носим усмивки, не спираме да носим радост и винаги го правим за вас.

Формулата за добро настроение се казва Българска Соколарска Асоциация

Защото при нас е ново, весело, забавно. Радостно, красиво и полезно.  

 
 
Българска Соколарска Асоциация
Обединител на чиста проба 24-каратови Соколари.
Добре дошли в Българската Соколарска Асоциация - Оригиналът!!!

 

Над 30-годишна любов из полетата на древното Соколарство

Единствената неправителствена соколарска организация у нас в защита на древният лов с птици.
Уникален поглед в дебрите на древните практики. Истински експерти. Неопетнена репутация.
Стремеж към съвършенство в опазването на природата.  
Изборът на всеки търсещ соколар.

Искаш да си соколар? - Връзка с нас

Нашите нови приятели

Тук можете да прочетете какво мислят нашите нови приятели след първата ни среща.

САЩ, 2006
Ата Ейебердиев (в средата)
От дясно - Асъйлхан Артъйкпаев - Казахстан
От ляво - Павел Якимов - България


Визитка
Име: Ата Ейебердиев
Длъжност: Председател на националното общество на соколарите в Туркменистан



Ата, с теб се познаваме вече няколко години. По време на международната среща на IAF в Абу Даби (ОАЕ) преживяхме много вълнуващи моменти заедно. В дългите увлекателни разговори, в дискусиите и професионалните спорове, на които можах да присъствам, разбрах, че твоята страна Туркменистан има голяма заслуга в световното соколарство. Тъй като за Туркменистан се знае все още твърде малко, за нашите читатели ще бъде много интересно, а за мен ще бъде и голяма чест, ако отговориш на няколко въпроса, които ще ти задам.

... И така ...

Ата, разкажи за ловните традиции на Туркменистан и присъствието на Соколарството в тези традиции.
- Ловните традиции у туркмените имат дълбоки корени. В народните разкази, в произведенията на класиците на туркменската литература, в поемите и стиховете живописно се описва културата на лова с оръжие, капани, хрътки и ловни птици. У нас има племена, които носят такива имена като „авчи” (ловец), „гушчи” (соколар). Ловът със соколи е древен и екологичен и хуманен вид лов. В книгата „Ковус-нама” – книга с наставления, написана през 1080 година – има такава мисъл: „Ако на душата ти е тъжно, а на сърцето мъчно, вземи със себе си ловната птица и бързата хрътка. И няма да усещаш тъга и мъка”. Днес в Туркменистан соколарите имат статут на обществена организация в лицето на Национално Общество на соколарите в Туркменистан.

Какво е отношението на ловеца и отделния туркменец към природата? Имате ли някакви специализирани организации, които се занимават с опазването на природата?
- Министерството за опазване на природата в Туркменистан е органът, който изпълнява държавната политика за опазване на животинския и растителния свят. Освен това в Туркменистан има и редица природозащитни обществени организации и клубове.

Какви видове лов са познати в Туркменистан? Кои от тях се практикуват? С какво и на какво ловувате?
- В Туркменистан се практикува лов с оръжие, кучета и соколи. Също така често се практикува и лов с капани – имаме големи специалисти и познавачи. Ловуваме на водоплаващ дивеч, кеклици, фазани, зайци-талаи, диви свине.

Кое е любимото ти ловно оръжие?
-  Нямам ловно оръжие и затова не мога да посоча преимуществата на един или друг вид.

Какво е мястото на Соколарството в днешен Туркменистан?
- Ловът със соколи в Туркменистан днес е разрешен и узаконен вид древен лов на дивеч.

Какво предлага Националният Соколарски Клуб на Туркменистан на своите членове? Какви публични изяви имат членовете на клуба?
- Националното общество на соколарите в Туркменистан представя соколарите, организира изложби на птици и кучета, планира лова, осигурява на соколарите необходимите документи за соколите и хрътките, помага на своите членове ежемесечно да публикуват свои материали във вестниците и списанията, консултира ги в изявите по телевизията и радиото. В момента ние публикуваме свои статии и очерци в Русия, Япония, Беларус, Украйна, САЩ, Казахстан и у вас, в България. Използвам случая от името на соколарите на Туркменистан да отправя своята благодарност към всички, на които нашите разкази ще бъдат интересни. Благодаря и на редакциите на вестниците и списанията за публикацията на тези разкази.  

Кога е разрешено да се ловува?
- Ловния сезон у нас е от август до март. Ловът със соколи на зайци се открива в края на октомври и продължава до първите дни на февруари.

С какви птици ловувате?
- Туркменците използват в Соколарството предимно женски ловни соколи.

Може ли по време на забранения за лов период да се тренира птица?
- По всяко време на годината може да тренираш своя сокол, но най-вече трябва да се отчита състоянието на самата птица.

Много пъти си ми разказвал за ловните лагери и походи. Разкажи, моля те, на нашите читатели как преминава едно такова ловно преживяване?
- Разпъваме ловния лагер в Централен Каракум в края на октомври. Там нашите наставници живеят и ловуват до февруари следващата година. Лагерът се намира сред пясъците, на около 400-500 километра от столицата. Рано сутрин младите соколари, съпроводени от техните опитни наставници се разделят на групи и се отправят на лов в различни посоки. Около 1 часа на обяд соколарите се събират в лагера за обяд. Наставниците почиват около един час, а младите соколари в това време събират дърва за вечерта, чистят и подреждат лагера. След обяда соколарите отново се отдават на прекрасното занимание, щастливо докосвайки се в тези минути до общуване с живата природа. Вечерта след лова, около огъня наставниците подхващат интересни разкази за лова със соколи. След вечеря започва хранене на кучетата. В лагера през ден се пече хляб, заравяйки тестото в нагорещен пясък. Вари се чай от билки и лекарствени треви, събирани по време на лова в пясъците. Представете си каква романтика…

Разрешено ли е взимането на малки от природата с цел обучение и лов?
- Да, разрешава се.

Има ли бракониери в Туркменистан и, ако има, как се справяте с това?
- Законодателството в Туркменистан е много строго към бракониерите и подобно явление в страната се наказва от закона.

Колко и какви птици има право да притежава и тренира един туркменски соколар?
- Според Устава на нашето общество, на начинаещия соколар (след разрешение от наставника) се позволява да има един сокол, а на опитния соколар – два сокола.

Завинаги ли остава птицата със своя стопанин или той я пуска в природата един ден?
- По неписаните закони на нашите предци, всеки сокол след пет-шест години „работа” при соколаря бива пускан в природата за поддържане на генофонда.

Коя е любимата ти птица, с която си ловувал?
- Ловен сокол.

Ако би имал възможност, каква птица би избрал да обучаваш и заедно с нея да ловуваш?
- Сокол скитник.

Разкажи за най-интересното си ловно преживяване.
- Такива преживявания са много и се запомнят задълго. Спомням си как веднъж на лов отлетя соколът на моя наставник. Три дни търсихме птицата, но уви. И ето че една сутрин при нас в лагера дойде един овчар, който пасеше стадото си близо до нашия лагер. Той ни разказа как вече два дни някакъв сокол ловувал на зайците, които неговите овце вдигали (подплашвали) и как същият сокол не го допускал до себе си. Наставникът веднага се облече и ние тръгнахме след овчаря. Когато стигнахме на мястото, в небето веднага се появи сокол. Моят наставник извика силно „хайт-хайт” и птицата веднага се приземи до стопанина.

За какъв лов мечтаеш?
- Не само мечтая, но и подготвям необходимите документи за провеждането на караванен преход върху камили (както това е било преди 1000 години в пясъците на Централен Каракум) с провеждане на лов със соколи и с участието на соколари от различни страни. (Бел. автора: Покана за участие в този ловен поход бе отправена и към мен не само като към „най-почетен гост”, но и като „пълноправен туркменски соколар”. Това стана по време на годишна среща на Международната соколарска асоциация – IAF, през 2004, която се състоя в Абу Даби. Става въпрос за преход през пясъците на пустинята Каракум, който ще трае около две седмици. Придвижването става с камили. Ловува се с помощта на ловни соколи и хрътки-тазъй, а дивечът е предимно зайци-талаи.)

Как вие, туркменските соколари, възприемате нововъведенията в лова със соколи, като например телеметрията, кантарите, изкуственото развъждане?
- Всички тези новости явно са необходими, но засега ние не използваме тези нововъведения.

Как е регулиран ловът със соколи в законодателството на Туркменистан?
- Със закон „За опазване на животинския свят на Туркменистан” и с постановление на президента на Туркменистан „За провеждане на лов и ловно стопанство”.

Разказвал си ми, че най-големият привърженик и радетел на Соколарството в Туркменистан е президентът Ниязов. В какво се изразява неговата подкрепа?
- През 2003 година президентът на Туркменистан награди Националното общество на соколарите на Туркменистан със „Златна верижка” и парична сума заради запазването и развитието на изконната култура на нашия народ – Соколарството. Също така президентът на Туркменистан обяви десет годишна програма за духовно възраждане на туркменския народ, в която културата на лова със соколи се смята за важна част от духовната традиция.

У нас има негативно отношение към Соколарството. С какви доводи би аргументирал общоизвестната истина, че всъщност Соколарството е полезно? Защо, според теб, съществува и позиция „против” Соколарството? Основателна ли е тя?
- Досега в историята на човечеството не е известен нито един факт ловът със соколи да е станал причина определени видове животни да се превърнат в редки или изчезващи видове. Главни защитници на соколовите гнезда навсякъде и винаги са били и са самите соколари. Мюсюлманският законодателен канон – шариат – счита лова за позволена човешка дейност, а ловът със соколи дори е регулиран със специални норми и правила. Религията е била нравствено-морална норма за праведен живот и разрешава само онова, което е хуманно и духовно чисто.

Какво ще посъветваш онези, които имат огромно желание, но все още нямат никакъв опит в Соколарството?
- Търпение.

Кои са основните грешки, които допуска начинаещият соколар?
- Прибързаността.

Има ли още нещо, което и най-опитният соколар може да научи по време на излет? Може ли и той да бъде изненадан? Какво би го посъветвал, ако сте заедно на полето?
- Бих посъветвал опитния соколар да бъде още и мъдър.

Какво мислиш за бъдещето на Соколарството?
- Наскоро се върнах от поредната среща на соколари в Абу Даби (ОАЕ), където участваха експерти от ЮНЕСКО. Целта на тази среща бе традицията на лова със соколи да бъда обявена за духовно достояние на цялото човечество. Смята се, че от перспективата на тази култура зависи до голяма степен духовното богатство на човечеството.

Кой е твоят пример в световното Соколарство?
- Моят наставник, 82-годишният Аннааман-ага и 73-годишният Сапар-ага.

От какво или от кого черпиш вдъхновение? Кое ти дава смисъл в живота?
- Да бъда полезен на страната и обществото.

Като колега-председател на соколарски клуб, в чиято страна се ловува, какво би ме посъветвал мен – човека, който сънува Соколарство, но живее в страна, където то е забранено?
- Казват „Търпението е от Бога, нетърпеливостта е от сатаната”. Бъди търпелив и действай по съвест и чест, което и правиш. Убеден съм, брат, че при теб всичко ще се нареди и успехът няма да те подмине, защото ти се стараеш за народа и страната си. Туркменските соколари винаги са с вас и българският ловец с птица винаги може да разчита на своите колеги от слънчев Туркменистан.

Какво е твоето пожелание за читателите на Българската Соколарска страница?
- Ако туркменец ви види весел и радостен, обезателно ще ви попита: „Какво си толкова весел, все едно конят ти е спечелил на надбягвания”. Но ако туркменецът види на лицето ви тъга и мъка, то той ще ви попита: „Защо си толкова тъжен, все едно ловната ти птица е отлетяла?”.
Пожелавам на читателите на вашата интересна и поучителна страница винаги в живота си да са „на кон”, т.е. весели и радостни и никога да не ги напуска „ловната птица”, т.е. никога да не бъдат тъжни!


Едно интервю на Павел Якимов
21.02.2006 г.