Уважаеми колеги, скъпи приятели,
ние от БАЗГП - Българската соколарска асоциация, сме радостни да споделим с вас, че след броени часове започва третото издание на Международния Соколарски Фестивал, който ще се състои от 6 до 14 декември 2014 г.
За втора поредна година домакин на това събитие е ОАЕ. Поканата за участие в соколарския празник е на Емиратския соколарски клуб, а патрон на това мащабно събитие е самият държавен глава на ОАЕ – шейх Калифа бин Заид ал Нахаян.
10-дневното тържество предвижда различни екзотични събития и най-важното – лов в пустинята.
Може би най-любопитното за всички нас, членовете на международната соколарска гилдия, е, че за пръв път от няколко десетилетия се дава специално разрешение за лов на хубара (дропла) и арнаб (пустинен заек) със соколи в пустинята на ОАЕ.
За целите на този интересен и непознат за нас лов са приготвени над 100 камили и допълнително коне, които ще бъдат предоставени на гостите. Всяка държава ще има на разположение минимум една птица (а често и повече) от домакините, за която да се грижи по време на фестивала.
Тази година пустинният лагер се премества по-навътре в пустинята, а ловната територия се увеличава седем пъти - общо 21 км.
Това ще позволи на три или четири ловни групи да ловуват едновременно, като така повече хора ще могат да се включат и да усетят автентичния лов в пустинята - проследявайки дропли и зайци по традиционния за арабския район начин, върху камили или коне.
Друг интересен и същевременно нетипичен за арабската ловна култура факт е, че наравно с ловните излети със соколите, ще има и такива в една от залесените области с ниски дървета и храсти, където ще се състои лов на пустинни зайци с ястреби и хариси.
Издигнатият в пустинята лагер ще бъде на разположение единствено и само на поканените гости.
Фестивалът на соколарството ще събере много и различни култури – очаква се около 1000 участници от 80 държави да пристигнат първо в лагера, който е на близо час път навътре в пустинята, а след неколкодневната пясъчна авантюра всички ще се пренесат в столицата Абу Даби, където предстои тридневна конференция в съоръженията на модерния център Ал Форсан.
Международната соколарска асоциация също ще заседава. Очаква се много силна образователна програма за местните училища, които са сред планираните посетители на фестивала. Ще има и занимания и демонстрации на специално подготвена за целта арена.
Посещения на болницата за соколи и станалите много популярни през последните няколко години състезания със соколи, са само част от богатата палитра от екзотични вкусове и аромати, които местните домакини щедро ще предоставят на своите гости.
Добре дошли в домът на Българското Соколарство.
Ние сме Българската Соколарска Асоциация или по-известни като Българска асоциация за запазване на грабливите птици (БАЗГП). От близо вече 20 години сме част от голямото соколарско семейство на Международната асоциация по соколарство и опазване на грабливиге птици - IAF. В него стотици народи от целия свят споделят своя древен и уникален начин на партньорство между птица и човек. Ние българите сме един то първоизточниците му.
Нека бъдем ваш скромен домакин и ви разведем из този див, необятен и така прекрасен свят на летящите хищници. Тук при нас, из редовете на тази страница ще научите много и различни неща за нашите любими пернати приятели и компаньони. Ще се докоснете до историята, ще прочетете интересни редове за станали и небивали истории, които преплитат в себе си животът и любовта на своите автори. Освен това ще имате възможност да зададете своите разнообразни въпроси. При нас ще научите за истинските неща в тези хилядолетни занимания, които, оказва се и до днес, не са променили своя ход и все така се ползват с успех от вещите в занаята. Да, това древно ловно изкуство е било считано за един от най-деликатните и специфични занаяти, популярен колкото футболът днес.
Надяваме се тук, по страниците на този сайт да усетите онези емоции и любов, които десетилетия наред таим към вечните хищници - онези непрестанно борещи се за оцеляване, сурови и мълчаливи самотници, които смеем да наречем приятели. Това са нашите любими пернати ловни събратя.
Още веднъж - Добре дошли!