Добре дошли в страната на Българското Соколарство, където традициите имат значение! 

Добре дошли в домът на Соколарството 

Добре дошли в домът на Българското Соколарство.

Ние сме Българската Соколарска Асоциация или по-известни като Българска асоциация за запазване на грабливите птици (БАЗГП). От близо вече 20 години сме част от голямото соколарско семейство на Международната асоциация по соколарство и опазване на грабливиге птици - IAF. В него стотици народи от целия свят споделят своя древен и уникален начин на партньорство между птица и човек. Ние българите сме един то първоизточниците му. 

Нека бъдем ваш скромен домакин и ви разведем из този див, необятен и така прекрасен свят на летящите хищници. Тук при нас, из редовете на тази страница ще научите много и различни неща за нашите любими пернати приятели и компаньони. Ще се докоснете до историята, ще прочетете интересни редове за станали и небивали истории, които преплитат в себе си животът и любовта на своите автори. Освен това ще имате възможност да зададете своите разнообразни въпроси. При нас ще научите за истинските неща в тези хилядолетни занимания, които, оказва се и до днес, не са променили своя ход и все така се ползват с успех от вещите в занаята. Да, това древно ловно изкуство е било считано за един от най-деликатните и специфични занаяти, популярен колкото футболът днес.
Надяваме се тук, по страниците на този сайт да усетите онези емоции и любов, които десетилетия наред таим към вечните хищници - онези непрестанно борещи се за оцеляване, сурови и мълчаливи самотници, които смеем да наречем приятели. Това са нашите любими пернати ловни събратя. 

Още веднъж - Добре дошли!

first.196534
 
Защо хищна птица?

За да достигнем до отговора на този въпрос, може би първо трябва да сме си задали правилно въпроса. Защо именно хищна птица, а не хамстер, папагал, змия, паяк, котка, куче, кон или друго? 

Обикновено изборът на хищна птица се предхожда от доста време за размисли, разговори със семейството, консултации с различни специалисти, които не само могат да споделят своя опит в грижите за една хищна птица, но и да помогнат със съвети за изграждането, обслужването и поддържането на подходящо съоръжение, в което ще се помещава нашият пернат другар. И с това не се свършва работата по посрещането на новия член на семейството. Нужна е трезва преценка, за да се стигне до окончателният отговор, без значение какъв ще бъде той. Малко математика и желание за частична промяна също ще влязат в употреба. 

first.196534
Когато сме готови със своето решение

Обикновено след като сме преценили добре, обсъдили сме всички съществуващи (и несъществуващи) сценарии, взели сме предвид нуждите на хищната птица и нашите възможности, решили сме, че именно хищна птица искаме да вземем и сме готови да се посветим на ловът с такава, по естествен начин идва следващата сериозна стъпка в подготовката, нашата и на птицата. А именно, нейното настаняване. Това става доста време преди да дойде самата птица.

 
 

 

first.Lovnia

Настаняване - вид, предназначение и функции на съоръженията

Настаняването на хищната птица включва видът клетка (или т.нар. воалиера), в който птицата ще се помещава. Много често се ползва и навесът, под който стоят работните птици. Той е за тези животни, които ежедневно се облитат или ползват по някаква причина, което изисква честото влизане, излизане или каквото и да е друго подобно взаимодействие с тях, без да се налага усамотяване на птиците. Докато воалиерите са основно за размножаващи се птици. Разбира се, всичко опира до възможности, така че безопасни импровизации и комбинации също са възможни. 

 
 
first.transmitter bird
Екипировка и оборудване за птица и соколар - вид, предназначение

В живота на бъдещата соколарска птица голяма част заема както нейното настаняване, така и екипировката с която тя ще се облита, а също и екипировката на соколаря - нейният ловен партньор. Това включва най-задължителните и най-необходимите елементи, които помагат на ловния дует или трио по време на ловния излет. Една добра екипировка може да помогне по време на лова, докато една неподходяща - да го провали и дори да рискува живота на птицата. За това важна част от заниманията се обръща и на този момент от съвместните отношения.

 

 

 

Новини у нас и по света - Соколарство. 

 

 

Соколи ще чистят Париж

Както в. СЕГА споменава, Френската национална библиотека в Париж е намерила оригинално решение на проблема с чистотата, според АФП.

Там са решили да се справят със замърсяването от гълъбите и скорците с помощта на соколи.

От няколко години соколът се е завърнал в Париж, след като го бе напуснал през 40-те години.

 

 

Интервю с проф. Нино Нинов

Предлагаме Ви едно интервю с проф. Нино Нинов.

 

Проф. Нинов е ректор на Лесотехническия Университет, преподавател по Ловно стопанство от 1972 г. и ръководител на Катедра “Ловно стопанство”  към Лесотехническия университет, гр. София. Доктор на селскостопанските науки, председател на Съюза на ловците и риболовците в България от 1991 до 2000 г., експерт по оценка на ловни трофеи на CIC (Международен съвет за запазване на дивеча). Водил е курсове на национални експерти по оценка на ловни трофеи в Белгия, Чехия, Франция, Русия, Сърбия и Черна гора, Турция, Румъния, Португалия, Литва, Германия. Първи вицепрезидент на комисията „Изложби и трофеи“ към CIC.

 

 

С проф. Нинов разговарят Роберт Атанасов, сп. "Български Ловецъ", Павел Якимов - Председател и Албена Алексиева - ВО/PR на БАЗГП - Соколарската Асоциация.

 

Интервюто можете да видите на адрес: http://www.safaribulgaria.com

Прочети още...

БЪЛГАРСКО ПРИСЪСТВИЕ СРЕД АРАБСКИТЕ ПЯСЪЦИ

БАЗГП бе единственият представител на България по време на международната среща по соколарство в ОАЕ. Форумът се състоя от 13 до 21 септември 2004 година в Абу Даби и бе проведен под егидата на принц Мохамед, син на държавния глава Шейх Саид Бин Султан Ал Нахаян. Домакин на срещата беше Соколарският клуб на емирите.

Прочети още...

Първа среща със "Закона"

СОКОЛАРСТВОТО

или

Защо ме набедиха за бракониер

 

Една преживяна одисея на Албена Алексиева

Здравейте уважаеми любители на хищните птици и природата!
Повод за следващите редове е една дълго чакана (почти на раздяла с идеята за осъществяване) среща между Българската асоциация за запазване на грабливите птици (БАЗГП) и представители на земеделското министерство. От 2004 година (08.11.), преди още да бъде приет по-предишният ЗЛОД, се опитвахме да осъществим този разговор, за да изложим идеята си за промяна на ловния закон и приемането на соколарството.
Като казах Соколарство – тази дума действа в “зелените” среди (а и не само там) почти като анатема и отключва неподозирани възможности за съюзяване на иначе незаинтересувани страни в железен тим – отпор срещу Лова със соколи. Но това е друга възможност за психологически анализ. Сега –  по темата на срещата. 2005 срещата се състоя.

Прочети още...

Разрешиха на два сокола да свият гнездо в Ню Йорк

Както в.Новинар споменава, американските власти разрешиха на два сокола да свият гнездо в Ню Йорк.
Двойката соколи, които бяха прогонени от фасадата на сграда в Ню Йорк, ще могат в края на краищата да се сдобият с постоянен дом благодарение на споразумение с обитателите на много луксозна сграда на Пето авеню.

Природозащитното дружество "Нешънъл Аудъбън сосайъти" е постигнало съгласие с управата и обитателите на сградата да бъдат възстановени металните шипове, поддържащи гнездото. Те бяха разрушени миналата седмица, за да попречат на Пал Мал и Лола да го построят отново. "Това е не само голяма победа за птичето семейство, но и за демократичния дух на Ню Йорк", коментира директорът на нюйоркския клон на природозащитната организация Дейвид Милър. Тази победа бе постигната благодарение на остри реакции в пресата и манифестации в града в защита на правото на двете птици да останат в своя дом, където живеят повече от 10 години.

 

 

 

Българско Соколарство

Над 30-годишен опит

Ние сме най-старата и единствена до момента Соколарска организация в България, която трайно и целенасочено от своето създаване до момента, а и за в бъдеще се занимава с проблемите на родното Соколарство.

Разпознаваеми още от 1999-та насам

Назад в недалечния ХХ-ти век, когато всичко беше по-различно ние и там имаме оставени следи.

Специалисти с теоритични и практически знания на ваше разположение

Сред нас са на лице хора, отдали своя живот и бъдеще на грабливите събратя - хора, които непрестанно работят и се развиват в отношенията с хищните властелини на небето. И тези хора са готови да споделят своя опит с вас.

100-ци успешни проекти и хиляди доволни сърца

Не спираме да носим усмивки, не спираме да носим радост и винаги го правим за вас.

Формулата за добро настроение се казва Българска Соколарска Асоциация

Защото при нас е ново, весело, забавно. Радостно, красиво и полезно.  

 
 
Българска Соколарска Асоциация
Обединител на чиста проба 24-каратови Соколари.
Добре дошли в Българската Соколарска Асоциация - Оригиналът!!!

 

Над 30-годишна любов из полетата на древното Соколарство

Единствената неправителствена соколарска организация у нас в защита на древният лов с птици.
Уникален поглед в дебрите на древните практики. Истински експерти. Неопетнена репутация.
Стремеж към съвършенство в опазването на природата.  
Изборът на всеки търсещ соколар.

Искаш да си соколар? - Връзка с нас

Нашите нови приятели

Тук можете да прочетете какво мислят нашите нови приятели след първата ни среща.

Саудитска Арабия може да бъде едно от най-очарователните места на света, особено ако са те поканили на гости влиятелни хора. Това е и един от най-сигурните начини да разбереш какво е неподправено бедуинско гостоприемство, такова, на каквото са се радвали още първите западни изследователи и пътешественици из Арабския полуостров. Традициите са нещо, на което държат в Саудитска Арабия. Така е било още от времето на първия крал - Абдулазиз, основателя на династията и държавата на Ал Сауд. За него казват, че бил истински боец, но също и визионер, който не се задоволил просто с превземането на една крепост в пустинята, а мечтаел да обедини враждуващите племена в един свещен съюз. На шега бедуините разказват, че Абдулазиз имал два меча.

 

Единия от стомана, с който воювал, а другия от плът и кръв, който използвал след поредното завоевание, когато вземал за жена дъщерята на вожда на победеното племе. Но освен мъдър държавник, боец и визионер Саудитска Арабия била благословена и с достатъчно черно злато, което да промени изцяло бъдещето й.
Въпреки възхода на кралството и изключителното богатство, гарантирано от петролните добиви, истинските саудитци и до днес се чувстват най-добре, когато излизат от климатизирания лукс и отиват на бивак някъде навътре в пустинята. Там, откъдето навремето са тръгнали техните прадеди. С това обичат да впечатляват и гостите си.
Да бъдеш поканен на лов със соколи в пустинята, се смята за голямо уважение, защото този вид забавление е разпространен главно сред благородническите фамилии на Арабия.
Притежанието на такива обучени птици, както и отглеждането на чистокръвни арабски жребци е наистина скъпо удоволствие. Всеки сокол се подчинава на един човек - този, който го е обучил. Той разпознава и следва само неговия глас.
Птицата и човекът прекарват по-голямата част от денонощието заедно и са по някакъв много особен начин привързани един към друг.
Когато те поканят на лов, това, което трябва да правиш, е единствено да стоиш кротко и да наблюдаваш от разстояние. Важното е да не се мяташ истерично напред-назад в опит уж да направиш някакви снимки, защото може да стресираш соколите. Просто мируваш и се наслаждаваш на ширналата се пред погледа ти пустиня и на драматичните опити на плячката да избяга от умелите стрелкания на сокола. Всеки лов със соколи, както впрочем и всички останали важни начинания в Арабския свят започват с пиене на кафе.

 


Обикновено организаторите на лова са се погрижили в някой от близките оазиси или на друго подходящо място да направят бивак с опънати шатри, запален огън и приготвени чайници.
Кафето и чаят са неразделна част от арабските банкети и събирания. За хората извън този свят понякога е странно как тези мъже седят с часове, задавайки си постоянно въпроси за здравето. Част от арабския церемониал изисква да отговаряш учтиво всеки път, когато те попитат, а също и ти да се поинтересуваш, нищо, че вече е станало въпрос за това преди малко.
Дългото седене на едно място може да схване краката на неопитните, затова е позволено да сменяш хълбоците, на които се облягаш, но за нищо на света не трябва да излагаш пред лицата на домакините подметките си.
Най-добре е да си се събул още на входа на шатрата, но ако са те приканили да влезеш обут, просто трябва да внимаваш да не изпружиш или кръстосаш краката си така, че да изложиш на явен показ подметките. Това се смята за обида, и то голяма. По време на престоя ти често пъти и на много места може да се наложи да се събуваш, затова е хубаво предварително да си сигурен, че чорапите ти нямат дупки.
Не че е голям проблем, но ще се чувстваш глупаво.
Арабското гостоприемство започва с опушване с благовония. Обикновено, преди да дойдат момчетата с кафето и чая, някой минава с разпален тамян и други благородни смоли. Когато го доближат към теб, трябва да гребнеш три пъти от пушека, насочвайки го към лицето и гърдите си.
Следва нескончаемото черпене с кафе. То е доста бледо на цвят и мнозина непробвали го смятат, че е чай. Прави се от зелени зърна кафе плюс малко джинджифил и много кардамон.


Както цветът, така и вкусът на тази напитка нямат почти нищо общо с тези на нашето еспресо. Нито дори на турското кафе.
Сипват съвсем малко на дъното на дребна порцеланова чашка без дръжка, наречена финджан.
Или филджан, както е по-известна в архаичния български език.Зависи от домакините, но понякога въпросните филджани са само три. А ако сте повече гости, това значи, че
не бива да бавиш много чашката, защото след теб в нея ще трябва да сипят и на друг човек. Ако има достатъчно филджани, може да задържиш за по-дълго твоя, отпивайки на малки глътки. Човекът с кафето ще направи пълен кръг на гостите и ще се върне при теб. Ако просто му я подадеш, той ще ти сипе отново и ще ти я върне. И всеки път така, докато не разклатиш с два пръста филджана. Разклащането е знак, че не желаеш повече кафе.
Следват турове с черен чай, чай с мента, джинджифилов чай... Да ти заколят агне, е върхът на бедуинското гостоприемство. Няколко агнета вече се смятат за грандиозна церемония. Но когато те поканят в шатрата, където е сервиран обядът и видиш, че освен агнетата в твоя чест са принесли в жертва и цяла камила - ето това вече е кралско гостоприемство. Оттук нататък е най-добре да не си заклет природозащитник, защото, ако не ядеш, има опасност да обидиш домакините.


Когато сядаш на подобна арабска трапеза, най-добре е да забравиш, че имаш лява ръка.
Дори по природа да си левак. Този крайник, който в мюсюлманската култура участва в подмиването, се смята за нечист, а да бъркаш с него в манджата е отвратителна скверност. Ако не внимаваш с коя ръка бъркаш, може да опорочиш цяла една камила, прилежно напълнена с ориз, стафиди и кедрови ядки.
Краят на яденето обаче не значи край на гостуването. След измиване и парфюмиране следва ново пиене на кафе, въпроси за здравето и размяна на любезности. Това е и подходящият момент, в който може да разрешите важни проблеми, ако има такива. По този начин от векове в Саудитска Арабия са се вземали най-важните решения за бъдещето на страната, определяло се е унаследяването на трона, печелели са се нови приятели и съюзници...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Новината можете да прочетете тук:  http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1371999